Név:*
Tárgy:*
E-mail:*
 
Ellenörző kód:*
Feliratkozom a Foglalkoztatás.hu hírlevél szolgáltatására.
Elfogadom a Foglalkoztatás.hu adatvédelmi feltételeit, és hozzájárulok személyes adataim mentéséhez. (Adatkezelési Szabályzat)

 Szakértőink válaszolnak - Online tanácsadás

Amennyiben munkajogi, foglalkoztatási problémái vannak, a www.foglalkoztatas.hu szakportálunkon e-mailben fordulhat jogászunkhoz, szakembereinkhez tájékoztatásért, tanácsért. A kérdéseikre lehetőségeink szerint, rövid időn belül válaszolunk, és a kérdéseket a válaszokkal együtt itt elolvashatják.

 

Eddig feltett kérdések és válaszok
Kérdező
Foglalkoztatás

Tisztelt szakértő! 51 éves vagyok,igy nekem 30 nap fizetett szabadság jár ,átlagban naponta 10 órát dolgozom. A munkáltatóm megteheti, hogy pl:csak 25 nap fizetett szabadságot lehetek othon arra hivatkozva,hogy nem 8 órában dolgozom hanem 10 órát ,én úgy tudom ,hogy a 30 nap törvényiled jár nekem.Változott a törvény? és hogyan? Előre is köszönöm!
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
A Munka Törvénykönyve szerint
124. §64 (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.
(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.
(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság - a (2) bekezdéstől eltérően - az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.
(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.
 
dr. Székely Katalin
Kérdező
Munkabér

Üdv!
Nem hosszabbítottam szerződést az előző munkahelyemen mert találtam egy másik céget. Meg is kaptam a fizetésemet és a cafetéria egy részét is, viszont erzsébet utalványomat ami járt volna még a fizetésem mellé arra a hónapra az lépten nyomon eltűnt. Leszámoláskor azt mondták a HR osztályon hogy még nem osztották ki senkinek de szóljak bent a soron ahol dolgoztam valakinek hogy vegye át amikor mindenkinek kiosztják mert nem akarják postára tenni mert eltűnhet. Szóltam is az egyik kollégának aki el is ment érte, de neki azt mondták hogy postán elküldték és hogy át is lett véve... de nem lett postázva a kilépős papírjaimon meg a bérpapíromon kívül semmi... viszont leszámoláskor ami papírt aláírtam azon be volt x-elve egy négyzet hogy az erzsébet utalványt átvettem... van esélyem erőlködni hogy igenis adják ki mert jár, vagy eleve veszett fejsze nyele mivel aláírtam hogy átvettem?
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Ha aláírta, hogy átvette az Erzsébet utalványt, elég nehéz lenne bizonyítani, hogy nem vette át. Mégis, ha tudja bizonyítani, hogy nem vette át, a közigazgatási és munkaügyi bíróságon pert indíthat a munkáltató ellen.
dr. Székely Katalin
Kérdező
Munkaidő

Tisztelt szakértő,
Kérem sziveskedjen tájékoztatni,hogy magánóvodában-tehát nem közalkalmazottként - óvodapedagógus munkakörben dolgozó munkatársat megilleti-e a pedagógusoknak járó 25 nap pótszabadság vagy ez a munkakörtől független és kizárólag a közalkalmazottakat illeti meg?
Válaszát köszönöm.
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Ha Ön magánóvodában munkaszerződéssel van alkalmazásban, akkor a Munka Törvénykönyve vonatkozik Önre, így a közalkalmazottaknak járó juttatásokra nem tarthat igényt.
dr. Székely Katalin
Kérdező
Munkaviszony megszüntetés

Tisztelt Tanácsadó Portál!
17 éve dolgozom 6 órában egy Háziorvosi Bt alkalmazottjaként. a jövő hónap végén a cég jogutód nélkül megszűnik,mert az orvos nem dolgozik tovább,a praxis megszűnik. Nekem mint asszisztensnek,nem az orvos , hanem a TB küldi a fizetésünket az orvosé- val együtt az ő számlájára. Kérdésem,hogy jár e nekem végkielégítés?
Tisztelettel: Szombati Kálmánné
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Önnek munkaszerződése van a Bt-vel?
Kérdező
Foglalkoztatás

Üdvözlöm!
Jelenleg egy idősek otthonában dolgozom , mint mentálhigiénés munkatárs, de részlegvezetői feladatok ellátásával is megbíztak június végéig. Kérdésem az lenne ha a következő időszakra nem szeretném vállalni a részlegvezetői megbízást megtehetem-e?
Válaszát előre is köszönöm!
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Ha a határozott idejű megbízás június végén megszűnik, a továbbiakban nem köteles vállalni ezt a feladatot.
dr. Székely Katalin
Kérdező
Felmondás

Tisztelt szakértők!

A cég,melynél dolgozok határozatlan idejű munkaszerződéssel,közalkalmazottként,munkavállaói felmondás esetén 60 nap felmondási időt köt ki,melyet minden esetben,egészében ledolgoztat.Szerény jogi ismereteim szerint a munka törvénykönyvének változásával a felmondási idő minden esetben 30 nap,amennyiben a munkavállaló kezdeményezi a munkaviszony megszüntetését,függetlenül a szolgálati időtől...
Kérdésem az lenne,hogy jogszerű-e a 60 nap felmondási idő letöltése,mikor erre a munkaszerződésben sincs kitétel?

Válaszukat megköszönce,tisztelettel:L.Gy.
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
A közszférában dolgozók szolgálati viszonyával kapcsolatosan nem áll módomban tanácsot adni.
dr. Székely Katalin
Kérdező
Felmondás

Tisztelt Tanácsadó!
Lenne egy olyan problémám,hogy a jelenlegi munkahelyem nagyon messze van az otthonomtól és folyamatosan másik munkahelyet keresek már hetek óta és most végre találtam. Minden tökéletes lenne a távolság a bejárás a fizetés csak azonnal kellene kezdenem. Nem tudom mi tévő legyek mert ha elmondom a jelenlegi főnökömnek mi a helyzet akkor kötelez a felmondási időre és nem tudok elmenni a másik helyre. A 30 napot pedig nem fogják megvárni mert sürgősen kellene az uj helyre a szakember. Hogyan tudnám a felmondási időt elkerülni mivel ezen a helyen alig fél éve vagyok. Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel Fekete Tamás
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
 A munkaviszonyát felmondással megszüntetheti, ebben az esetben a felmondási idő a Munka Törvénykönyve  (Mt)  69.§. (1) bekezdése szerint 30 nap, amelyet a munkáltató kívánsága szerint le kell dolgoznia.
 Ha a felmondási idő lejárta előtt megszünteti a munkaviszonyt, az Mt 84. § (1) bekezdés értelmében köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.
dr. Székely Katalin

Kérdező
Munkaviszony megszüntetés

Tisztelt szakértő!
Kérem Szíveskedjék tanácsot adni a következő kérdésben:
Nők 40 kedvezménnyel 2015-07.01- től nyugdíjas leszek. Jelenleg felmentési időmet töltöm. Jár e erre az időszakra kafetéria juttatás?
Köszönöm a válaszát!
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
A munkaviszonya a felmentési idő utolsó napján szűnik meg, így eddig az időpontig járnak a munkaviszonnyal kapcsolatos juttatások. A munkáltatójánál azonban  kell lenni cafeteria szabályzatnak, ami rendelkezhet arról, hogy a munkavégzéssel nem töltött időre jár-e a juttatás, azért a szabályzatot kell megtekintenie.
dr. Székely Katalin
 
Kérdező
Pihenőidő

A kérdésem az volna, hogy ha változik a nyitvatartási ido a munkahelyemen(tovább lesz nyitva, ugy hogy az veszélyeztetti a vidéki munkavállalók hazautazasat, mi a teendő? Tehát nem biztos hogy elérik az utolsó jaratott.
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Az Ön által felvetett kérdés a munkavállalók nagyobb csoportját érinti, ezért szükséges lenne a munkáltatóval egyeztetni, és ha ez nem vezet eredményre a szakszervezethez fordulni, akinek vannak eszközei a munkavállalók érdekeinek képviseletére,
dr. Székely Katalin
Kérdező
Munkaidő

A kérdésem az volna, hogy ha változik a nyitvatartási ido a munkahelyemen, ugy hogy az veszélyeztetti a vidéki munkavállalók hazautazasat, mi a teendő?
Szakértő válasza
Tisztelt Kérdező!
Ezzel a problémával kaocsolatosan, már többen tettek fel kérdést. Véleményem szerint, mivel ez  a munkavállalók nagyobb csoportját érinti, ezért szükséges lenne a munkáltatóval egyeztetni, és ha ez nem vezet eredményre a szakszervezethez fordulni, akinek vannak eszközei a munkavállalók érdekeinek képviseletére,
dr. Székely Katalin
Kalkulátorok
Munkaerőpiac számokban

MUNKANÉLKÜLISÉG - FOGLALKOZTATÁS

Év Foglalkoztatott Álláskereső Munkanélküliségi
ráta
Foglalkoztatotti
ráta
Népesség
1998 3.676.200 fő 310.400 fő 7.8 % 53.6 % 6.854.500 fő
1999 3.786.300 fő 285.100 fő 7.0 % 55.4 % 6.836.100 fő
2000 3.832.000 fő 263.200 fő 6.4 % 56.0 % 6.840.700 fő
2001 3.849.800 fő 233.900 fő 5.7 % 56.2 % 6.851.400 fő
2002 3.850.300 fő 238.400 fő 5.8 % 56.2 % 6.849.700 fő
2003 3.897.200 fő 244.300 fő 5.9 % 57.0 % 6.836.200 fő
2004 3.874.700 fő 252.400 fő 6.1 % 56.8 % 6.826.300 fő
2005 3.878.600 fő 303.100 fő 7.2 % 56.9 % 6.814.700 fő
2006 3.906.000 fő 316.500 fő 7.5 % 57.3 % 6.815.800 fő
2007 3.897.000 fő 311.700 fő 7.4 % 57.3 % 6.799.700 fő
2008 3.849.100 fő 328.800 fő 7.9 % 56.7 % 6.794.200 fő
2009 3.751.300 fő 420.300 fő 10.1 % 55.4 % 6.771.000 fő
2010 3.750.100 fő 474.500 fő 11.2 % 55.4 % 6.769.300 fő
2011 3.779.000 fő 467.600 fő 11.0 % 55.8 % 6.770.200 fő
2012 3.842.800 fő 474.800 fő 11.0 % 57.2 % 6.715.700 fő
2013 4.015.200 fő 403.000 fő 9.1 % 59.7 % 6.715.700 fő
2014 4.053.000 fő 379.000 fő 8.6 % 60.4 % 6.715.700 fő
2014 4.053.000 fő 379.000 fő 8.6 % 60.4 % 6.715.700 fő
2014 4.078.000 fő 370.000 fő 8.3 % 60.9 % 6.715.700 fő
2014 4.107.000 fő 361.000 fő 8.1 % 61.2 % 6.715.700 fő
2014 4.107.000 fő 361.000 fő 8.1 % 61.5 % 6.715.700 fő
2014 4.122.000 fő 361.000 fő 8.1 % 61.7 % 6.715.700 fő
2014 4.127.000 fő 354.000 fő 7.9 % 61.8 % 6.715.700 fő
2014 4.158.000 fő 341.000 fő 7.6 % 62.4 % 6.715.700 fő
2014 4.182.000 fő 333.000 fő 7.6 % 62.8 % 6.715.700 fő
2014 4.184.000 fő 319.000 fő 7.1 % 62.9 % 6.715.700 fő
Ellenőrző kód:
E-mail:

EGYMILLIÓ MUNKAHELY

Álláshelyek (2010.05) 3 756 000 fő

Cél
- Álláshelyek (2020.05) 4 756 000 fő
- Havi új álláshelyek száma 8 333fő
- Napi új álláshelyek száma 273fő

Eltelt hónapok száma 59 hónap
Eltelt napok száma 1765 nap

Aktuális
- Álláshelyek 4 182 000 fő
- Havi új álláshelyek 7 220 fő
- Napi új álláshelyek 241 fő

Új munkahelyek száma 426 000 fő
Cél - Időarányos új munkahelyek száma 483 164 fő

Célállapot -57 164 fő

MINIMÁLBÉR VÁLTOZÁS

Év Minimálbér Bérminimum
2000 25.500 Ft. 0 Ft.
2001 40.000 Ft. 0 Ft.
2002 50.000 Ft. 0 Ft.
2003 50.000 Ft. 0 Ft.
2004 53.000 Ft. 0 Ft.
2005 57.000 Ft. 0 Ft.
2006 62.500 Ft. 68.800 Ft.
2007 65.500 Ft. 75.400 Ft.
2008 69.000 Ft. 86.300 Ft.
2009 71.500 Ft. 87.000 Ft.
2010 73.500 Ft. 89.500 Ft.
2011 78.000 Ft. 94.000 Ft.
2012 93.000 Ft. 108.000 Ft.
2013 98.000 Ft. 114.000 Ft.
2014 101.500 Ft. 118.000 Ft.
2015 105.000 Ft. 122.000 Ft.
Adatkezelési szabályzat | Álltalános szerződési feltételek | Kérdésére válaszolunk | Kapcsolat | Elérhetőségek
Cégadatok

M-T Munkaügyi Tanácsadó Iroda
Székhely:
2600 Vác, Pálffy utca 39.
Iroda:
2600 Vác, Szivárvány utca 56.
Cgsz.: 13-09-090860 (PM. C.B.)
Adószám: 12821909-2-13

Elérhetőségek

Telefon: (+36) 30 760-3925
E-mail: munkaugy@munkaugyes.hu

Telefonhívásokat minden munkanapon 8-16 között várjuk.

2013 Minden jog fenntartva.
PageRank ikon ingyen